۱۳۹۷/۰۸/۲۸

عایق کاری سرویس‌های بهداشتی

عایق کاری سرویس بهداشتی به دلیل احتمال ریزش و تجمع آب در کف حمام و دستشویی، امری ضروری می‌باشد. عایق کاری سرویس بهداشتی به دو صورت انجام می‌گیرد. عایق کاری هم می‌تواند توسط ایزوگام انجام شود و هم از قیروگونی برای عایق کاری در کف سرویس بهداشتی استفاده شود.

معمولا برای عایق کاری سرویس‌ بهداشتی از قیرگونی به دلیل چسبندگی و ضخامت زیاد آن استفاده می‌شود. اما گاهی اوقات کارفرما بدین منظور که قیمت ایزوگام از قیروگونی پایین تر است، روش نصب ایزوگام را برای عایق کاری سرویس بهداشتی ترجیح می‌دهد.

جزئیات عایق کاری سرویس بهداشتی با قیر و گونی

قیرگونی سرویس‌های بهداشتی (حمام، دستشویی، پانسیون، تراس، آشپزخانه و استخر)، باید حتی الامکان دو لایه قیرگونی اجرا شود یعنی یک لایه شل + یک لایه گونی درجه 2 + یک لایه قیر مخلوط سفت و شل + یک لایه گونی درجه یک + یک لایه قیر سفت عسلی ( قیر نه خیلی داغ باشد نه خیلی سرد)
قیرگونی سرویس‌های بهداشتی در برج‌ها بیشتر اوقات برای اطمینان بیشتر با سه لایه قیرگونی اجرا می‌گردد.

نحوه ی اجرای قیرگونی در سرویس دستشویی

بعد از سیمان کشی و شیب بندی سرویس و شاقول نمودن گوشه‌های دیواره‌ها (به جهت طراز کار کاشیکاری) و ایجاد گودال جای کاسه دستشویی، اضافه لوله فاضلاب یا همون سیفون را از کفه کف برش داده و داخل سیفون را پر از آب می نماید که اگر احیانا قیر داخل سیفون ریخت قابل برداشتن باشد.

قیرکار ابتدا این گودال را یک لایه اضافه قیرگونی می‌کند و لبه‌های داخلی لوله سیفون را با تکه‌های کوچک گونی و قیر شل خالص آب بندی می‌کند (چون قیر شل خالص چسبندگی زیادی دارد). قیرگونی بدنه دیوار سرویس دستشویی باید حداقل 50 الی 60 سانتیمتر و گاهی بیشتر ارتفاع داشته باشد که مانع از ترشح آب در مرور زمان به دیوار گردد.

برای خوب چسبیدن قیرگونی به دیوار و برگشت نکردن آن به علت گرما قیر بدنه دیوار باید به نسبت 50 به 50 برای لایه های زیر و 100% قیر سفت برای لایه های رویی استفاده گردد، لازم به توضیح است که جلوی در سرویس ها قبل از قیرگونی یک دیواره ی ماهیچه ای با سیمان اجرا گردد که بعد از قیرگونی مانع نفوذ آب به گوشه های چاچوب در گردد و مطلب مهمتر شیب بندی سرویس‌ها قبل از اجرای قیرگونی می‌باشد چرا که اگر آبی در جایی از سرویس جمع گردد (روی قیرگونی) باعث بوی بعد در ساختمان در بلند مدت می‌شود که کمتر کسی هم متوجه علت وجود این بوی بد می‌شود، در نتیجه خانم‌های خانه مدام سرویس‌های بهداشتی را با انواع شوینده ها شستشو می‌دهند که بو را برطرف کنند، غافل از اینکه این بو در قسمت لایه‌های سرامیک و روی قیرگونی مخفی شده است، پس به برطرف کردن این عیب باید بسیار اهمیت داد.

قیرگونی حمام

در قیرگونی حمام‌ها نیز مانند دستشویی کاار می‌کنند با این تفاوت که دیواره‌های حمام تا ارتفاع 1 متر الی 1/20 متر قیرگونی شود برای بدنه دیوار یک لایه کفایت می‌کند.

لوله فاضلاب  از روی سیمان برش خورده و پر از آب گردد و تیکه های قیرگونی به داخل لوله  تا 10 سانتیمتر برگشت خورده و خوب چسبیده شود.

توجه داشته باشید لوله فاضلاب توالت فرنگی راهرگز برش ندهید این کار بعد از کف فرش ونصب  کاسه انجام می‌گیرد.

عایق بندی کف سرویس بهداشتی با ایزوگام

سرویس‌های بهداشتی و محل هایی که در آن جا آب جمع می‌شوند نیاز به ایزوگام کاری دارند تا آب به کف زمین نفوذ نکرده و باعث ایجاد نم و رطوبت نگردد. عایق‌کاری کف سرویس بهداشتی به دو صورت انجام می‌گیرد. عایق‌کاری هم می‌تواند توسط ایزوگام انجام شود و هم از قیرگونی برای عایق کاری در کف سرویس بهداشتی استفاده نمایند.نصاب ایزوگام،ایزوگام کار تهران

ایزوگام کاری سرویس بهداشتی باید توسط یک فرد متخصص در زمینه ی ایزوگام کاری انجام شود تا کف زمین دچار نم گرفتگی نشود. برای اینکار باید مراحل زیر را دنبال نمایید.نکته ی مهم در هنگام ایزوگام‌کاری سرویس بهداشتی این است که قبل از نصب ایزوگام، سطح لوله ها را برای جلوگیری از آسیب دیدگی با گچ پوشش دهید تا با مشعل ایزوگام دچار آسیب نشوند.

مرحله ی اول: ابتدا باید کف دسشویی به کمک سیمان کار سیمان کاری شود. همیشه یک لایه ی سیمان قبل از قیرگونی بر روی سطح سرویس بهداشتی به کار می‌رود. سپس لایه‌های قیرگونی به صورت افقی و عمودی اجرا می‌شوند. بعد از سیمان‌کاری لوله‌های باقی‌مانده از فاضلاب به درستی برش زده شوند. در هنگام بریدن لوله ی فاضلاب قبل از ایزوگام کاری از حرارت برای اینکار استفاده نکنید. همینطور از بریدن لوله ی 12 سانتی متری که برای توالت فرنگی تعبیه شده است خداری نمایید تا عمل نصب توالت فرنی به درستی انجام گیرد.ایزوگام کاری،نصب ایزوگام،نصاب ایزوگام تهران

مرحله ی دوم: سطح سیمان کاری شده را برای ایزوگام کاری و بهتر چسبیدن ایزوگام با قیر پوشش می‌دهیم. قیروگونی کف سرویس‌ها در دو لایه گونی و سه لایه قیر اجرا می شود و پس از آن برای اطمینان از غیر‌قابل نفوذ بودن آب سرویس بهداشتی را به آب می‌بندیم.

مرحله ی سوم: در ادامه ایزوگام ها را برش دهید و لوله‌های فاضلاب، روی کف شور، و سطح را به دقت ایزوگام کاری کنید. در هنگام نصب ایزوگام بر روی زاویه ی 90 درجه دقت کافی را به عمل آورید.عایق کاری،شرکت نصب ایزوگام

شیب بندی:

اگر در کف سرویس بهداشتی از کف شور استفاده شده است حفظ شیب ملایم برای ورود آب به کف شور اهمیت زیادی دارد که ایزوگام کار باید به آن دقت کند.عایق کار،ایزوگام کاری در تهران،شرکت

چند نکته برای عایق کاری سرویس بهداشتی

  • برای عایق کاری سرویس بهداشتی با ایزوگام باید بعد از سیمان‌کاری کف توسط بنا و خشک شدن کامل آن اقدام به برش اضافه لوله فاضلاب با فرز و هم سطح کردن آن با کف کنید.
  •  نباید برای برش لوله فاضلاب از چراغ ایزوگام و حرارت دادن استفاده کند.
  • اشتباه رایج توسط اغلب ایزوگام کاران این است که لوله تعبیه شده برای توالت فرنگی را نیز برش می‌زنند و بعد از سرامیک کاری و بالا آمدن ارتفاع کف سرویس هنگام کار گذاشتن توالت فرنگی توسط نصاب عمل اتصال به خوبی انجام نمی‌شود. پس تنها لوله‌ای که عایق کار نباید آن را برش دهد لوله 12 سانتی متری توالت فرنگی می‌باشد.
  • در ایزوگام کاری سرویس بهداشتی به دلیل فضای بسته آن و حرارت ایجاد شده توسط چراغ ایزوگام ممکن است لوله کشی آب سرد و گرم آسیب ببیند. بدین منظور قبل از هر کاری اقدام به پوشش این لوله‌ها با گچ می‌کنیم، سپس کار عایق کاری را انجام می‌دهیم.

منبع : khedmatazma - isogum117 - sepehrservice

عایق کاری ,شیب بندی ,عایق کاری سرویس ها ,عایقکاری سرویس بهداشتی ,ایزوگام کاری ,عایق بندی ,

0 نظر ثبت شده

نظرات خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود!