۱۳۹۷/۰۹/۰۳

دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی

مکتب ویکتوریایی در حقیقت برای توصیف آثار هنرهای زیبا و تزیینی و هم چنین آثار معماری در دوره سلطنت ملکه ویکتوریا در بریتانیا به کار می رود. به ویژه در معماری و طراحی داخلی، سبک ویکتوریایی با آن که پشتوانه ای غنی و قابل بحث دارد ولی از سبک هایی است که به گوش بسیاری افراد ناآشناست. این سبک، تلفیقی از سبک سنتی اروپایی و الهاماتی از خاورمیانه و آسیا می باشد که مشخصه اصلی آن، ایجاد حس غنی تر از سبک های فرانسوی در بیننده است. شمعدان های بزرگ، چلچراغ ها و شیشه های منقوش از نشانه های این سبک لوکس و بی نظیر هستند.
سبک ویکتوریایی، از مجلل ترین سبک های دکوراسیون است که طرفدار هماهنگی و تعادل در کنار زیبایی است. احساس حاکم بر فضایی که به سبک ویکتوریایی طراحی شده است، احساسی عاشقانه و عارفانه است. در طراحی داخلی به این سبک،طیف های مختلف خاکی و یا تناژ های عمیق تر و تیره تری از قبیل زرشکی، کهربایی، زمردی و قهوه ای تیره به کار می رود. فرش هایی با متراژ بزرگ، کاغذ دیواری هایی با طرح های گلدار و رنگ های شاد، پارچه های مخمل، حریر یا ساتن در این سبک جایگاه ویژه ای دارند.

در سبک ویکتوریایی، طراحان به جزئیات توجه خاصی نشان می دهند. شاخصه اصلی این سبک، نظم و ترتیب و تزیینات بسیار است به طوری که آن را تبدیل به سبکی پرکار و لوکس کرده و در نقطه مقابل سبک مینیمالیسم قرار داده است. در همین راستا در سبک ویکتوریایی هرچه استفاده از اکسسوری ها بیشتر باشد، بهتر است.

فضایی که به سبک ویکتوریایی آرایش شده است، نمایی پر و شلوغ دارد. اهمیت به زیبایی و جذابیت بصری در کنار استفاده از وسایل تزیینی بسیار، ظاهری پرکار به این سبک می بخشد. برای جلوگیری از درهم ریختگی ظاهری، ترفند خاص سبک ویکتوریایی این است که سطوح و زمین های صاف و عاری از تزیینات را در تضاد با مبلمان پر تزیین به کار می برد.

تاریخچه

اکثر مردمان انگلستان و آمریکا بین سال‌‌‌های 1820 تا 1900 از سبک طراحی داخلی ویکتوریایی در منازل خود استفاده می‌‌‌کردند. در قرن نوزدهم میلادی با روی کار آمدن حکومت‌‌‌های جدید، این سبک نیز با تغییراتی همراه شد. در دوران حکومت ملکه ویکتوریا (اوایل قرن نوزدهم) رنگ و بویی سلطنتی به خود گرفت. با گذشت سال‌‌‌ها و با تغییراتی که در میانه قرن نوزدهم در سبک ویکتوریایی به وجود آمد، این سبک بیشتر موردعلاقه مردان قرار گرفت.

پس از آن در سال‌‌‌های پایانی قرن نوزدهم، از رنگ‌‌‌ها و طرح شادتر و لطیف‌‌‌تری در این سبک بهره بردند که موردپسند زنان بود. نظم و ترتیب حرف اول را در این سبک دکوراسیون می‌‌‌زد به‌نحوی‌که بخش‌‌‌های عمومی و خصوصی خانه‌‌‌ها از یکدیگر مجزا بودند. اصلی‌‌‌ترین بخش خانه، سالن نشیمن بود که افراد منزل به همراه مهمانان در آن جمع شده و به گفتگو می‌‌‌پرداختند. سالن غذا‌‌‌خوری یکی دیگر از قسمت‌‌‌های مهم خانه به شمار می‌‌‌رفت و دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی داشت.

خصوصیات دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی

هر سبک از طراحی داخلی دارای خصوصیاتی منحصربه‌فرد است که آن را نسبت به سبک‌‌‌های دیگر متمایز می‌‌‌کند. سبک ویکتوریایی نیز از آن دسته سبک‌‌‌هایی است که به جزئیات توجه ویژه‌‌‌ای دارد و در آن، از طراحی‌‌‌های خاصی بهره می‌‌‌برند.

با وجود اینکه حدود دو قرن از پیدایش این سبک می‌‌‌گذرد، اما هنوز هم بسیاری از مردم به دنبال شناخت آن هستند تا بتوانند در طراحی داخلی از آن استفاده کنند. این خصوصیات شامل مواردی مانند شکل دیوار‌‌‌ها و تزئینات داخلی و … می‌‌‌شوند. در زیر به دکوراسیون فضا‌‌‌های مختلف منزل در طراحی داخلی سبک ویکتوریایی اشاره خواهیم کرد.

اسباب و اثاثیه خانه در سبک ویکتوریایی

 در سبک ویکتوریایی از چه نوع پرده ای استفاده می شود؟

در سبک ویکتوریایی از پرده های زخیم، مخملی و طرح دار استفاده می شود. جالب است بدانید که در آن زمان تصور می کردند که نور آفتاب برای پوست مضر است و به همین علت است که پرده های زخیم وارد این سبک شده اند.

 فرش در سبک دکوراسیون ویکتوریایی

فرش در این سبک بسیار اهمیت دارد و  از فرش های شرقی استفاده می شود.

 استفاده از مبل های بزرگ، یکی از ویژگی های سبک ویکتوریایی

مبل های بزرگ با کنده کاری های مختلف بر روی چوب آن، همراه با منحنی های زیبا نشانه سبک ویکتوریایی می باشد. این مبل ها بسیار شیک و زیبا هستند.

وسایل تزئینی و دکوریجات مورد استفاده در سبک ویکتوریایی

همان طور که گفتیم، سبک ویکتوریایی بسیار به جزئیات و ریزه کاری ها دقت می کند، پس وسایل تزئینی در این سبک بسیار مورد اهمیت است.

رنگ در سبک ویکتوریایی

در این سبک از رنگ های کلاسیک مانند زرشکی، میشی، قهوه ای، سرمه ای و ارغوانی استفاده می شود. اغلب رنگ های تیره در این سبک به کار برده می شود و سبز مخملی یکی از رنگ های پرکار برد در این سبک است.در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های ویکتوریایی باید از رنگ های لوکس و براق استفاده کنید، ترکیب هایی مانند طلایی و سفید نهایت لوکس بودن و شاهزاده وار بودن دکوراسیون داخلی خانه های تان را پدید می آورند. این رنگ ها می توانند در لوازم دکوری ای مانند آینه های بالای کنسول ها، قاب دور شومینه ها و خیلی دیگر از لوازم و وسایل، حتی پایه مبلمان ها هم مورد استفاده قرار بگیرند.

پارچه‌‌‌ها

یکی از بخش‌‌‌هایی که سبب ایجاد هماهنگی بین وسایل منزل می‌‌‌شود، به‌کارگیری پارچه مناسب برای مبلمان و سایر لوازم است. در دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی از پارچه‌‌‌های هماهنگ با کاغذدیواری یا رنگ دیوار می‌‌‌توان استفاده کرد.

شومینه‌‌‌ها

شومینه‌‌‌های ساخته‌شده از سنگ مرمر یکی از خصوصیات سبک دکوراسیون ویکتوریایی به شمار می‌‌‌رود. به‌طورمعمول این شومینه‌‌‌ها را در اتاق نشیمن و اتاق‌خواب‌ها قرار می‌‌‌دهند.

گچ‌‌‌بری‌‌‌ها و قرنیز‌‌‌ دیوار‌‌‌ها

یکی دیگر از خصوصیات این سبک گچ‌‌‌بری‌‌‌ها و قرنیز دیوار‌‌‌ها است. در این سبک از دکوراسیون داخلی گچ‌‌‌بری‌‌‌های زیبا روی دیوار‌‌‌‌‌‌ها و سقف به چشم می‌‌‌خورد که فضایی زیبا و چشم‌‌‌نواز را خلق می‌‌‌کند.

مکان‌‌‌های مختلف منزل به سبک دکوراسیون ویکتوریایی

از سبک دکوراسیون داخلی ویکتوریایی می‌‌‌توان در بخش‌‌‌های مختلف منزل مانند آشپزخانه، اتاق‌خواب، سرویس‌‌‌های بهداشتی و حمام‌‌‌ها استفاده کرد. در زیر چند نمونه‌‌‌ از وسایلی که در سبک ویکتوریایی به کار گرفته می‌‌‌شوند را شرح خواهیم داد.

تزئین دیوار‌‌‌های اتاق‌‌‌ها

یکی از جذاب‌‌‌ترین بخش‌‌‌های دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی، تزئین دیوارهای اتاق‌‌‌ها است. به‌طورمعمول برای دیوار‌‌‌ها از کاغذ‌‌‌های دیواری دارای طرح راه‌راه، تصاویر واقعی گل‌‌‌ها، پرندگان و حیوانات استفاده می‌‌‌کنند. یکی دیگر از وسایلی که برای تزئین دیوار‌‌‌ها از آن‌‌‌ها بهره می‌‌‌برند، تابلوها هستند. این تابلو‌‌‌ها معمولاً بیش از نیمی از ارتفاع دیوار را می‌‌‌پوشانند و قاب آن‌‌‌ها دارای نقش‌‌‌های زیبا و باشکوهی است که نظر هر بیننده‌‌‌ای را به سمت خود جلب می‌‌‌کند.

ورودی هایی شاهزاده وار به سبک ویکتوریایی

بیایید از دکوراسیون داخلی ورودی های خانه شروع کنیم، درست از همان جایی که به خانه پا می گذارید و با شگفتی های سبک شاهزاده ای و ویکتوریایی مواجه می شوید. برای ورودی خانه تان می توانید از قطعه های گچبری آماده ای که با چسب های مخصوص به دیوار متصل می شوند، استفاده کنید. با این گچبری ها یک قاب روی سقف ایجاد کنید و درون این قاب را با رنگ سیاه پر کنید، رنگ سیاه برای داشتن دکوراسیون چشمگیر بسیار کار آمد است. کنسول و آینه هم که عضو جدانشدنی دکوراسیون داخلی خانه شما هستند.

شاهزاده وار آشپزی کنید، آشپزخانه های ویکتوریایی

وقتی سبک ویکتوریایی را در دکوراسیون داخلی آشپزخانه تان پیاده می کنید، لذت آشپزی کردن برای تان دو چندان خواهد شد. آشپزخانه های ویکتوریایی معمولا آشپزخانه هایی هستند بزرگ با کابینت های چوبی و سطوح براق، حتی همین کابینت ها هم به وسیله واکس های مخصوص براق می شوند. سطح کانتر ها معمولا از مواد و مصالح محکم مانند سنگ تهیه می شوند و معمولا تزیینات این آشپزخانه ها بسیار زیاد است، همه این موارد را در عکس بالا ببینید. در طراحی اغلب آشپزخانه‌‌‌های امروزی از سبک ویکتوریایی پیروی می‌‌‌شود و کابینت‌‌‌ها را در ارتفاعی مناسب، نزدیک به سقف و بر روی دیوار آشپزخانه نصب می‌‌‌کنند. لوازم و اثاثیه‌‌‌ای که در آشپزخانه‌‌‌های سبک طراحی داخلی ویکتوریایی استفاده می‌‌‌گردد عبارت‌اند از یک میز آشپزخانه بزرگ، ظروف شیشه‌‌‌ای و ظروف مسی مانند کتری‌‌‌ها.

غذاخوری های شاهانه با سبک ویکتوریایی

همچون شاهان غذا بخورید! چرا تعجب می کنید؟ وقتی دکوراسیون داخلی اتاق غذاخوری تان به سبک ویکتوریایی باشد یعنی این که شما می توانید وعده های غذایی تان را شاهانه وار میل کنید. این غذاخوری ها معمولا شامل میز و صندلی های غذاخوری چوبی هستند که رنگ های تیره دارند، پرده های حریر و بلند، شمعدان های پایه بلند، فرش هایی با جزییات زیاد و لوستر هایی پر شاخه از جمله لوازم دکوری ای هستند که در این اتاق ها وجود دارند.

اتاق خواب هایی به سلیقه شاهزاده ها 

برای این که اتاق خواب هایی به سبک و سلیقه شاهزاده ها داشته باشید، نیاز به پرده های بلند دارید، پرده هایی که از کف تا سقف اتاق را پوشش می دهند و باعث می شوند سقف اتاق بلند تر به نظر برسد، در کنار آن ها باید تخت خواب هایی با ابعاد و اندازه های بزرگ استفاده کنید، سرویس های خواب تان بهتر است پر جزییات باشد، نکته ی دیگر آن است که باید از رنگ هایی خنثی استفاده کنید تا لوکس بودن آن بیشتر به چشم بیاید، استفاده از نیم ست های با طرح ها و سبک های کلاسیک هم می تواند به شما در دست یابی به هدفتان کمک کند. رنگ‌‌‌هایی که می‌‌‌توان در اتاق‌خواب‌هایی که به سبک ویکتوریایی طراحی می‌‌‌شوند استفاده کرد، عبارت‌اند از سبز، قرمز، آبی و طلایی – قهوه‌‌‌ای.

دکوری هایی برای خانه هایی به سبک شاهان 

بعضی لوازم و وسایل دکوری هستند که حتما در خانه های ویکتوریایی پیدا می شوند، مثالش همین ساعت های پاندول دار چوبی. که در فضاهایی مانند اتاق نشیمن و یا غذاخوری پیدا می شوند. ساعت ایستاده و جلوه ای جذاب در دکوراسیون منزل است که می توانید از آن ها به زیبایی هر چه تمام تر بهره ببرید. کریستال های شیک، ظروف زیبا و طرح دار و مجسمه های مجلل در این سبک بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

نشیمن هایی برای پذیرایی از شاهزاده ها 

اگر می خواهید از مهمان هایتان به سبک شاهان پذیرایی کنید، برای نشیمن خانه تان مبلمان هایی چوبی با نشیمن گاه های عمیق در نظر بگیرید، این مبلمان ها باید از رنگ های خنثی مانند خاکستری باشند و نهایتا با کوسن هایی با رنگ های گرم به آن کمی انرژی اضافه کنید، پیانو، شکوه موسیقی در دکوراسیون منزل است، بد نیست در خانه هایی به سبک ویکتوریایی حضور داشته باشند.

لوستر هایی برای دکوراسیون خانه های ویکتوریایی 

اگر می خواهید زیبایی خانه های ویکتوریای تان تکمیل شود، نیاز به لوستر ها و چلچراغ های پر کار با شاخه های زیاد دارید تا حسابی فضای تان را روشن کنند و لوکس بودن دکوراسیون داخلی خانه شما را به حد اعلا برسانند. 

سرویس‌‌‌های بهداشتی و حمام‌‌‌ها

به‌طورکلی دکوراسیون داخلی حمام‌‌‌ها و سرویس‌‌‌های بهداشتی به سبک ویکتوریایی، به زیبایی، راحتی و ظرافت تأکید دارد. یکی از اصلی‌‌‌ترین عناصر موجود در این سبک از حمام‌‌‌ها، استفاده از وان‌‌‌ها و روشویی‌‌‌های چینی کلاسیک است. شیرآلات و سایر بخش‌‌‌های فلزی، از جنس برنج بوده و یا آن‌‌‌ها را با طلای خالص آب‌‌‌کاری می‌‌‌کنند. در حمام‌‌‌ها و سرویس‌‌‌های بهداشتی به سبک دکوراسیون ویکتوریایی کاشی‌‌‌های کوچک و شش‌ضلعی به چشم می‌‌‌خورند.

تفاوت سبک ویکتوریایی و سبک فرانسوی

 باید بگوییم سبک ویکتوریایی و سبک فرانسوی هر دو یکی از سبک های کلاسیک هستند، اما در سبک ویکتوریایی اغراق در استفاده از وسایل کلاسیک بیشتر است و ایجاد حس غنی تری نسبت به سبک فرانسوی دارد.

کلام آخر این که در این سبک سالن خانه و پذیرایی مهم ترین بخش دکوراسیون در خانه می باشد. اگر به این سبک علاقه دارید باید هزینه زیادی را برای خرید وسایل گران قیمت و تزئینی جات خاص کنید.

منبع: persianv - pooyano - mediadecor - donesho- chidaneh

 

 

طراحی دکوراسیون ,دکوراسیون شیک ,دکوراسیون شاهانه ,دکوراسیون داخلی ,دکواسیون به سبک شاهزاده ها ,دکور ویکتوریایی ,سبک دکوراسیون ویکتوریایی ,

0 نظر ثبت شده

نظرات خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود!