۱۳۹۷/۰۸/۲۱

دکوراسیون به سبک هندی

با جسارت انتخاب کنید
برای تجربه یک چیدمان هندی باید در انتخاب رنگ‌های تند تا جایی که می‌توانید جسارت به خرج بدهید و از انتخاب رنگ‌های قرمز و نارنجی و ترکیب آنها با سبز، زرد و بنفش هم نترسید. تازه این تمام ماجرا نیست شما در ترکیب رنگ‌های خانه به مقداری رنگ طلایی و کمی‌هم رنگ نقره‌ای نیاز دارید با کمک این دو رنگ می‌توانید فضاهای تیره و روشن بیشتری را تجربه کنید اما اگر با رنگ‌های تند میانه‌ای ندارید تنها راه پیش روی شما رفتن سراغ رنگ فیروزه‌ای و لیمویی است. این دو رنگ می‌توانند تندی رنگ‌های دیگر را تا حدودی متعادل کنند.طرح های شلوغ و پیچ ‌در پیچ
به طور کلی در یک چیدمان هندی اساس کار استفاده از طرح‌های شلوغ و پیچ در پیچ است. بر همین اساس در انتخاب کاغذ‌دیواری، پرده، کاشی، تابلو و ... باید به نمونه‌های پرکار و اتفاقا پر زرق و برق فکر کنید. اگر فضای خانه شما کوچک است رنگ لیمویی برای یک دیوار انتخاب مناسبی است چرا که این انتخاب در عین حال که با حال و هوای یک خانه هندی جور درمی‌آید فضای خانه شما را هم کوچک‌تر نشان نمی‌دهد.

دکوراسیون منزل به سبک هندی با استفاده از رنگ، پارچه و موتیف
این سه مورد، بارزترین خصوصیات فرهنگ و هنر هندوستان هستند. تصور کنید که رومبلی یا رویه کوسن ها پارچه دستبافت باشد. به طور مثال می توانید از “خدی” استفاده کنید، یک پارچه هندی با طرح و بافت سنتی که توسط گاندی به عنوان نماد استقلال و خودکفایی هندوستان معرفی شد. یا از ابریشم مسی زیبای tasar استفاده کنید. پارچه های کتان ساده با طرح و نقش های کلاسیک و به یاد ماندنی، مثل گل و بته، برای پرده و ملحفه مناسب هستند. پارچه‌های پولک‌دوزی‌شده، گل‌‌دوزی یا تکه دوزی، لحاف‌های تزئینی چهل‌تکه، رومیزی‌های قلاب‌بافی شده و حریرهای سرمه‌دوزی شده همه از پارچه‌هایی هستند که باید در گوشه کنار خانه شما به عنوان رومیزی و رومبلی حضور داشته باشند. پارچه‌های مخمل زرق و برق‌دار، ساتن‌ به رنگ‌‌های شاد و بالاخره ارگانزو هم از انتخاب‌های شما برای رسیدن به چیدمان هندی است. شما بسته به سلیقه خودتان می‌توانید از این پارچه‌ها به عنوان پرده، رومیزی، رو مبلی و حتی قاب عکس استفاده کنید.
یکی دیگر از راه های رسیدن به دکوراسیون منزل به سبک هندی ، انتخاب رنگ هایی برای دیوارها است که طبیعی بودن یا طنین آن ها از هیچ چشمی مخفی نمی ماند. یک راه بهتر از این هم استفاده از کاغذ دیواری با طرح سنتی هندی است.برای تجربه یک چیدمان هندی تا جایی که می‌توانید باید به رنگ‌های گرم فکر کنید؛ گرم و البته کاملا تند و تیز. رنگ‌هایی با محوریت رنگ سبز از نوع یشمی، بنفش تیره و کمی هم آبی لاجوردی و صورتی و نارنجی و زرد هم به مقدار لازم. یادتان باشد در یک چیدمان هندی خانه شما بیشتر شبیه یک جعبه مداد رنگی6 تایی است با رنگ‌های گرم، البته رنگ نقره‌ای و طلایی هم در آن پیدا می‌شود. قاعده بر این است که در دکوراسیون هندی اساس چیدمان بر اساس تضاد رنگ‌هاست نه هماهنگی آنها! بنابراین برای رسیدن به نتیجه دلخواه دست کم باید به 3 رنگ مختلف و متضاد فکر کنید.


 

دکوراسیون منزل به سبک هندی با استفاده از تابلوهای هنری
اگر یک تابلوی نقاشی یا عکس را در جای درستش قرار دهید، می بینید که معجزه می کند. می توانید به یک اثر هنری هندی با تمام مضامین و رنگ هایش اعتماد کنید.
نقاشی های مینیاتوری مغول، آثار قابل توجهی هستند. نقاشی های کوچکی که تصاویر تاریخی از پادشاهان و ملکه ها را به نمایش می گذارند، این آثار معمولا زیر ذره بین رسم می شدند و موضوعاتی از قبیل هند و ایران و سبک های اسلامی دارند که متعلق به دوران مغول است (قرن 16 الی 19). آثار دیگری هم وجود دارد از جمله مدرسه بنگال معروف که در اوایل قرن 20 و در دوران سلطنت بریتانیا شکل گرفت. تابلوهای هنری ابزار خوبی برای دکوراسیون منزل به سبک هندی در خانه شما هستند، از هنر قبیله ای هند گرفته تا آثار جدیدتر از هنرمندان این کشور. این آثار می توانند موضوع صحبت و بحث های جالب در میهمانی ها باشند.

فراموش نکنید که سبک هندی بدون حضور مجسمه ها ناقص است. در حالیکه معمول ترین آنها بتها و نمادهای مذهبی مثل بودا و گانش هستند، مجسمه های فیل، شتر و لاک پشت هم پرطرفدار هستند.
توصیه: فرش کشمیر (یک مدل فرش که فقط توسط فرشبافان کشمیر تولید می شود) یا قالی dhurrie (یک قالی کوچک از جنس کنف هندی که با طرح های سنتی تزئین می شود) هم از صنایع دستی قدیمی هندوستان هستند. اگر این آثار را قاب کنید و از دیوار آویزان کنید، فضای داخل خانه تان به سرعت حال و هوای هند را به خود می گیرد.


 عناصر ساختاری
شاید دستکاری اسکلت بندی ساختمان همیشه ممکن نباشد، اما در هر شرایطی می توانید عناصر ساختاری مخصوصی به داخل و خارج ساختمان اضافه کنید. رد پای هنرمندان سنتی هندی در هر گوشه و کنار این کشور به چشم می خورد، از اماکن تاریخی گرفته تا خانه های روستایی و بخش های جدیدتر پایتخت. ستون های معابد، درب های چوبی حکاکی شده، سقف های مصنوعی یا سقف هایی با حکاکی های پیچیده، همگی بخش کوچکی از ویژگی های طراحی دکوراسیون منزل به سبک هندی هستند. در تمام مغازه های عتیقه فروشی فروخته می شوند اما محل نصب آن ها در داخل یا خارج خانه باید با دقت انتخاب شود. با این ابزار می توانید هم یک فضای هندی داشته باشید هم ظاهر کلی ساختمان خود را حفظ کنید.

مبلمان چوبی در دکوراسیون منزل به سبک هندی

یکی دیگر از عناصر مهم طراحی هندی استفاده از مبلمان چوبی است. برای جلوه بهتر از مبلمان های دست ساز با پایه ها و زوایای منحنی استفاده کنید و از تزیینات عاجی غافل نشوید.

یکی دو قطعه اصلی در نظر گرفته و با استفاده از قطعات کوچکتری که در کنار آنها قرار می دهید فضا را تزئین کنید. قطعات چوبی زیادی با سبک هندی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید مثل قفسه های چوب، پاف و حتی قفس پرنده.

کابینتهای دکوراتیو سنتی در چیدمان هندی

مثل بیشتر عناصر دکوراتیو هندی کابینتهای سنتی نیز ترکیب فوق العاده ای از زیبایی و کاربردی بودن هستند. این کمدها و کابینتها با رنگهایی روشن و جسورانه با تزئیناتی از جنس آینه، عاج، سنگ و فلز در نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب استفاده می شوند و به کارگیری آنها در کنار عناصر چوبی حس و حال فضا را تلطیف می کند.

دست سازه های دکوراتیو هندی

یکی دیگر از جذابیت های سبک هندی استفاده از دست سازه هایی است که با توجه به تنوع و خلاقیت بیش از اندازه این محصولات در هند این امکان را بوجود می آورد که اشخاص با سلایق و دکوراسیون های متفاوت از آن استفاده کنند.

گلدانهای سفالی، مجسمه های چرمی، ظروف و جعبه های دکوراتیو با چوب صندل،فلز و سنگ مرمر درکنار ظرف ها و چراغهایی از جنس برنج محبوب ترین این اقلام هستند.

فیل‌های پولدار
برای تزئینات خانه‌ به سبک هندی باید جایگاه و ارزش خاصی برای صنایع دستی قائل باشید و فراموش نکنید مجسمه فیل، پر طاووس، شطرنج، عود و چراغ‌های رنگی از جمله مهم‌ترین آیتم‌هایی هستند که باید جای مناسبی در خانه برای‌شان پیدا کنید. فیلچه در قالب مجسمه‌های چوبی، تابلوهای نقاشی شده و ... به تنهایی جایگاه مهمی در تزئینات یک خانه به سبک و سیاق هندی دارد. این جایگاه هم ناشی از اعتقاد هندوها به تاثیر فیل در به ارمغان آوردن ثروت است.

نقوش و طرح های پیچیده در دکوراسیون هندی

طرح و نقش ها بخش جدایی ناپذیر طراحی داخلی هند هستند. این طرح ها شامل گل و بته های هندی شده، نقوش پیچیده ماندالا و عناصر الهام گرفته از طبیعت مثل گل،پرندگان و حیوانات هستند برخی از این نقوش عمیقا ریشه در مصادیق فرهنگی و مذهبی دارند.

شما می توانید این نقوش پیچیده را از طریق میزهای منبت، نرده ها و حصارهای تزئین شده یا سرامیک و کفپوش ها وارد خانه خود کنید.

طراحی نشیمن به سبک بالیوود

در اتاق نشیمن به این سبک باید در رنگ ها و طرح های تند و پارچه های لطیف غوطه ور شوید. تا می توانید از رنگ های شاد و با طراوت مانند قرمز، صورتی، زرد و تنالیته های مختلف آن ها برای زمینه دکوراسیون استفاده نمایید . نکته ای دیگری که در طراحی این سبک باید توجه داشته باشید وسایل و مبلمان های به سبک هندی است. به طور مثال پانل های چوبی برای پوشش دیوار و کاشی کاری های اسلامی بسیار مناسب هستند.در طراحی به سبک باید سعی داشته باشید تا مبلمان و وسایل با ماهیت هندی هماهنگ باشند به طور مثال میز و صندلی های منبت کاری شده با نقوش هندی و یا قالیچه های گلدوزی شده برای پوشش کف. هم چنین می توانید رنگ های مکمل را در کنار هم قرار دهید و تلاش کنید با پارچه ها و نقش و نگار فضای شاد و باطراوتی خلق کنید.

کوسن یک فاکتور اساسی!
کوسن یکی از عناصر اساسی در چیدمان هندی است البته با در نظر گرفتن این قاعده که پارچه‌هایی که برای کوسن‌ها انتخاب می‌کنید باید طرح‌های کاملا متفاوت و رنگ‌های متضاد داشته باشند. پارچه‌‌های کارشده هندی پولک‌دوزی و پر نقش و نگار بهترین انتخاب برای کوسن‌ها هستند. نکته‌ای دیگری که نباید از نظر دور داشته باشید انتخاب کوسن‌هایی شبیه به متکاهای قدیمی خودمان است. این فرم یکی از کوسن‌های متداول در میان کوسن‌های هندی است. شما حتی می‌توانید با استفاده از این کوسن‌ها و یک پتوی چهل‌تکه روی زمین فضایی ایجاد کنید که در نگاه اول یادآور پشتی‌ و پتوهای قدیمی خودمان است! البته هندی‌ها بیشتر از تخت‌های چوبی منبت‌کاری شده برای ایجاد این فضا در قسمتی از خانه استفاده می‌کنند.


منبت فراموش نشود!
تزئینات در چیدمان هندی هم سبک و سیاق خاص خودشان را دارند اما در میان همه عناصر دکوراتیو آیتم‌های منبت کاری شده در این چیدمان جایگاه خاصی دارند. پاراوان‌های چوبی، تابلوهای منبت‌کاری شده، میزهای عسلی و حتی مبلمانی با همین سبک و سیاق از عناصری هستند که در یک چیدمان هندی حضوری پررنگ و کاملا جدی دارند. حضور آینه و قاب عکس‌های منبت‌کاری شده البته از نوع رنگی هم در این چیدمان از جمله فاکتورهای تاثیرگذارند. مندیر فاکتور دیگری است که نباید جایش در چیدمان هندی خانه شما خالی بماند. مندیر در حقیقت معبد کوچکی است که هر جایی از خانه می‌تواند جای بگیرد البته غیر از اتاق خواب.
لوستر به سبک هندی
آویزهای رنگی از شرابه‌های پرده‌ها گرفته تا تکه پارچه‌هایی که ترکیبی از پارچه‌های رنگی، پولک، ملیله و منجوق دوزی شده، مهره‌های رنگی و ... هستند در چیدمان هندی زیاد به کارتان می‌آید. از این شرابه‌ها یا آویزهای دست‌ساز می‌توانید برای تزئین پرده، آباژور یا حتی لوستر‌ هم استفاده کنید. با استفاده از همین ترفند می‌توانید لوستر یا حتی آباژور همیشگی‌تان را به یک آیتم دکوراتیو کاملا هندی تبدیل کنید، فقط کافی است که اصل تضاد رنگی را فراموش نکنید و بدون قاعده و نظم تاجایی که می‌توانید پارچه‌ها و مهره‌هایی با رنگ‌های تند و تیز را با هم ترکیب کنید و به لوستر یا آباژورتان آویزان کنید.

پیچ در پیچ
در چیدمان به سبک هندی خطوط منحنی جایگاه خاصی دارند. این خطوط که یادآور سبک معماری هندی در معابد و آرامگاه‌های هندوهاست در فضاهای داخلی خانه هم راه پیدا کرده‌اند بنابراین طاقچه‌هایی با فرمی شبیه گنبدهای معابد هندی یا حتی بوفه‌هایی با این شکل و شمایل در خانه‌های هندی زیاد به چشم می‌خورد. به طور کلی مبلمان، میز و آیتم‌های دکوراتیودر چیدمان‌ هندی اغلب با خطوط کروی، منحنی‌وار و پیچ در پیچ به چشم می‌خورند تا خطوط صاف و بدون پیچ شکن!
شمع و عود
المان‌ها در چیدمان هندی جایگاه ویژه‌ای دارند و این هم بر می‌گردد به اعتقادات عجیب هندوها به تاثیر این المان‌ها در زندگی آنها، مثلا هندوها حتما در چیدمان خانه‌شان از نقوش شیوا، لاکشمی و گانشا استفاده می‌کنند و برای هر کدام از آنها هم ارزش خاصی قائلند اما جدا از این المان‌ها نشانه‌های دیگری در خانه‌های هندی وجود دارد که با روحیات ما ایرانی‌ها کاملا سازگار است؛ نشانه‌هایی مثل عود و شمع! شمع در گذشته تنها عامل روشنایی در خانه‌های هندوها بود ولی امروز تبدیل به یک عنصر تزئینی در خانه‌ هندوها شده که وجود آن نه‌تنها ضروری بلکه اجباری است! در مورد عود هم همین داستان صدق می‌کند، پیش از این عود برای تغییر رایحه در خانه به کار می‌رفت اما امروز بدون در نظر گرفتن رایحه، خود جای عود یکی از فاکتورهای تزئینی مهم در خانه‌ هندی هاست!

طراحی داخلی اتاق خواب به سبک بالیوود

قوانین طراحی نشیمن در سبک بالیوود در مورد طراحی اتاق خواب نیز صدق می کند با این تفاوت که این فضا برای خوابیدن و استراحت است بنابراین در استفاده از رنگ های تند و شاد باید دقت لازم را داشته باشید. به طور مثال می توانید دیوار ها و کف را سفید نگه دارین و پارچه تخت، مبلمان و پرده ها را با رنگ های با طراوت بیش تر انتخاب نمایید. در این سبک معمولا فضای خواب با کمک قاب یا چهارچوب چوبی و پارچه های رنگی تا اندازه ای از دید پنهان می شود. رنگ های آبی و سبز را در این سبک فراموش نکنید.در قسمتی از اتاق و یا فضای یرونی خانه، یک میز کوتاه روی قالیچه ای نرم قرار دهید و دور تا دور آن را کوسن های نرم با پوشش مخملی بچینید. این کار فضای شما را بیش تر به سبک هندی نزدیک می کند. برای تزیین روی میز از دستمال های رنگی، شمعدانی ها، و ظروف با حاشیه طلایی ونقره ای استفاده کنید.

منبع : چیدانه - آرین پاراکس - بیتوته

 

دکوراسیون داخلی ,طراحی دکوراسیون ,طراحی داخلای ,آرشیتکت ,دیزاینر ,دیزاین ,دکوراسیون هندی ,دکوراسیون به سبک هندی ,طراحی دکوراسیون هندی ,

0 نظر ثبت شده

نظرات خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود!