۱۳۹۷/۰۹/۲۸

دکوراسیون به سبک روستیک

در دنیای مدرن امروزی که زندگی ماشینی بسیاری از نوستالژی‌های قدیمی را برای ما کمرنگ کرده است، سبک روستیک با ایجاد دکوراسیونی روستایی، به خوبی می‌تواند آن حس و حال گذشته را در خانه‌های ما زنده نگه دارد. سبک دکوراسیون روستیک در واقع پلی به سوی گذشته و نوستالژی‌های قدیمی است. به همین خاطر است که از سبک روستیک با عنوان سبک طراحی به روش قدیمی یاد می‌شود. ما در این مطلب شما را بیشتر با سبک روستیک و ویژگی‌های آن آشنا خواهیم کرد. ادامه مطلب را از دست ندهید.

سبک روستیک چیست؟

این روزها سبک روستیک به یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی در بسیاری از شهرهای  بزرگ دنیا تبدیل شده است. سبک روستیک در طراحی داخلی، نسبت به دیگر سبک‎های دکوراسیون، ظاهر بسیار متفاوتی را ایجاد می‌کند. این سبک طراحی بر پایه‌ی طبیعت بنا شده و بیشتر به استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک تاکید دارد. می‌توان گفت که سبک روستیک در گذشته بیشتر به عنوان یک روش زندگی شناخته می‌شد اما در سال‌های اخیر به یک سبک دکوراسیون بسیار محبوب تبدیل شده است. این سبک طراحی از اول در زندگی بشر وجود داشته و چیز جدیدی نیست.

بسیاری از طراحان داخلی معتقدند که عصر دیجیتال بسیاری را از افراد را از طبیعت دور کرده است و در این میان دکوراسیون روستیک به خوبی می‌تواند حال و هوای طبیعت و زندگی روستایی را به فضای زندگی‌تان اضافه کند. فضای گرم و راحت، ساده، زیبا و طبیعی روستیک محبوبیت بالایی را برای آن به ارمغان آورده است.

این سبک در واقع تعداد زیادی از سبک‌های مختلف طراحی داخلی مثل سبک مینیمال، اسکاندیناوی و کلاسیک را در دل خود جای داده است. به همین خاطر برخی از ویژگی‌های آن با دیگر سبک‌های طراحی داخلی مشترک است. مثلا آجرکاری و سقف‌های چوبی طاقی در دکوراسیون روستیک مطمئنا شما را یاد سبک اسکاندیناوی خواهد انداخت. در واقع می‌توان گفت که سبک روستیک ترکیبی از سبک‎های مختلف است و هر یک از سبک‌های دکوراسیون شکل متفاوتی از سبک روستیک می‌باشند.

سبک دکوراسیون روستیک بیشتر برای فضای بزرگ و جادار مناسب است. شما می‌توانید از این سبک برای طراحی خانه روستایی، کلبه، خانه‌ شهری و ویلا استفاده کنید. مبلمان بزرگ، رنگ‌های زمینی، سنگ و چوب از جمله المان‌هایی هستند که در خانه‌های روستیک کاملا به چشم می‎آیند و شما را یاد خانه‌های قدیمی می‌اندازند. طراحی خانه با سبک روستیک راحت و دوست‌داشتنی است و بی‌شک شما از این کار لذت خواهید برد.

ویژگی‌های اصلی دکوراسیون روستیک

به طور خلاصه سبک روستیک با این ویژگی‌ها مشخص می‌شود:

استفاده از مواد طبیعی: چوب، سنگ و پارچه‌هایی با بافت ویژه مثل کرباس و برزنت

ماهیت سبک روستیک: سادگی و طبیعی بودن آن

مبلمان بزرگ و ساده

فاقد مواد مدرن: فلز، پلاستیک و پارچه‌های مصنوعی

رنگ‌های طبیعی: طیف‌های متنوعی از رنگ‌های قهوه‌ای، سبز، طلایی و خاکستری

مبلمان و عناصر تزئینی دست ساز

دکوراسیونی هماهنگ با طبیعت

المان‌های بکار رفته در سبک روستیک

سنگ و چوب خام

این مهم‌ترین ویژگی خانه‎های روستایی است. دوستداران این سبک می‌خواهند طبیعت را به دل خانه‌هایشان بیاورند. اگر خانه‌تان قدیمی است شما باید هویت و جزئیات معماری مثل دیوارهای سنگی آن را حفظ کنید. اما اگر خانه‌تان تازه ساخت است، می‎توانید از تیرهایی با برش‌های ناهموار برای چارچوب سقف، درب ورودی، شومینه و پنجره‌ها استفاده کنید. همینطور یک شومینه‌ی سنگی ایده‌ی خوبی برای دکوراسیون روستیک می‌باشد. مثلا اتاق خواب زیر دارای سقف کاذب چوبی و دیوار سنگی است که فضای روستیک مدرن و زیبایی را ایجاد نموده است.

در سبک روستیک اشکال بیشتر به همان شکل طبیعی خود در دکوراسیون بکار برده می‌شوند و هماهنگی زیادی را با هم ندارند. تمامی مبلمان و اشیای بکار برده شده در این سبک دارای مقاطع ناهموار و خشن می‌باشند.

پارچه‌های طبیعی ساده

ماهیت طبیعی خانه‌هایی با دکوراسیون روستیک بوسیله‌ی اتاثیه، لوازم جانبی، پارچه و فرش مشخص می‌شود. پارچه‌های ساده بدون هیچ عکس، انتخاب رایجی برای این سبک هستند. منسوجات ظریف مانند ابریشم و توری، جای زیادی در فضاهای روستیک ندارند. پارچه های درشت بافت پرکار، تناسب بیشتری با این فضاها دارند: کرباس، کتان، پنبه، پشم.

الگوهای مرسوم که همچنان قوی و کارآمد هستند، به خوبی می توانند با چنین دکوراسیونی ست شوند. لحاف ها یک بخش رایج در سبک روستیک هستند که می توانید آنها را با وصله دوزی های راه راه یا چهل تکه هایی در اندازه های مختلف به روز کنید.

بنابراین اگر شما این سبک رو دوست دارید، باید مبلمانی طبیعی بدون هیچ الگو و با رنگ خنثی انتخاب کنید. در این اتاق نشیمن مبلمان به رنگ شنی ماسه‌ای و فرش به شکل پوست حیوانات، توانسته حس و حال طبیعت را در خانه تداعی کند.

در خانه‌های روستایی، چرم بخاطر کاربرد خوب و ظاهر طبیعی‌شان بسیار محبوب است. چرم بسیار بادوام بوده و سخت لکه‌دار می‌شود. صندلی‌هایی با طراحی‌های زیر انتخاب عالی برای دکوراسیون روستیک شما خواهند بود.پوست گوسفند یکی دیگر از گزینه‌هایی است که دکوراسیون راحت و دنجی را برای اتاق شما به ارمغان می‎آورد.

چشم‌انداز اتاق

به دلیل رنگ های طبیعی استفاده شده در فضاهای روستیک، آن ها اغلب گویی ادامه ی فضاهای بیرونی هستند. بین فضاهای داخلی و خارجی تشابه ایجاد کنید . پنجره‌های بزرگ یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم خانه‌هایی با دکوراسیون روستیک است. در حقیقت این ویژگی در هر دو دکوراسیون روستیک و مدرن حضور دارد و عنصر مهمی در طراحی‌ خانه‌های امروزی به شمار می‌آید. خانه‌های مدرن همیشه از فضای باز و پر نوری برخوردار هستند و پنجره‌های بزرگ به خوبی می‌توانند این ویژگی‌ را در خانه‌های مدرن عملی سازند. پنجره‌های بزرگ در سبک روستیک نیز بین فضای داخلی و بیرونی شما ارتباط برقرار کرده و طبیعت را به دکوراسیون شما می‌آورد. ایوان های سرپوشیده نیز مرز درون و بیرون را کم رنگ می کنند.فضای سبز را فراموش نکنید. یک باغ آراسته ی تمیز با این سبک هماهنگ نیست. اجازه دهید گیاهان پرپشت و شل بمانند و به طور خودرو رشد کنند و گسترش یابند.

پالت رنگی خنثی

پالت رنگی روستیک از تناژ های براق و رنگ های تند عاری است و در عوض شامل رنگ های متنوع و لطیف از دنیای طبیعی است. منظور از رنگ های طبیعی، رنگ پوست درختان، سنگ و خاک است. ارغوانی و سبز لیمویی ممکن است جزئی از پالت رنگی طبیعت باشند، اما این به آن معنا نیست که گزینه های خوبی برای یک خانه ی روستیک هستند.

نگران نباشید که انتخاب شما فقط به رنگ قهوه ای محدود شود. شما می توانید رنگ های روشن تری نیز در این سبک استفاده کنید. این رنگ ها به خوبی با فضای روستیک شما هماهنگ می شوند و در عین حال آشنا و سنتی به نظر می رسند. مثلا آبی جین، قرمز کوکاکولا، زرد طلایی و فیروزه ای کم رنگ می توانند جزء این دسته باشند.

شومینه

همانطور که گفتیم این سبک به دنبال فضای دنج و راحتی است، بنابراین شما باید وجود شومینه در فضای خانه‌تان را جدی بگیرید.

تیرهایی با برش های ناهموار در طراحی داخلی روستیک

وقتی به واژه ی "روستیک" می اندیشیم، اولین عنصری که به ذهن بسیاری از ما می آید، این نوع تیرها هستند. تیرهایی با برش های ناهموار نه تنها یک فضا را از نظر معماری تعریف می کنند، بلکه آن را فورا در حوزه ی روستیک جای می دهند، مخصوصا اگر تیرها ناهموار و بدون پرداخت باشند. از تیرها برای قاب کردن سقف ها، شکل دادن درگاه ها، احاطه کردن شومینه ها و پنجره ها یا حتی خط انداختن در دیوار ها استفاده کنید. شما هم چنین می توانید از کنده های گرد درختان نیز استفاده کنید و به منزل تان جذابیت ببخشید.

تیرهای ناهموار در مقابل دیوارهای سفید صیقلی و هموار، یک کنتراست جالب ایجاد می کنند یا استفاده از آن ها در کنار یک سطح بافت دار اما هموار، ایده ی جذابی است.

اشکال و فرم های ارگانیک در سبک روستیک

قطعاتی که تولید انبوه می شوند و بیش از حد متناسب اند، از حس روستیک یک فضا می کاهند. به جای آن ها از مبلمان و اشیایی با مقاطع خشن و ناهموار مانند سبدها، ظرف نان و سینکی که در این تصویر نشان داده شده استفاده کنید. خوب است که سطوح براق و صیقلی هم داشته باشید تا فضا را متعادل سازند.

مصالح هواخورده و قدیمی در سبک روستیک

سبک روستیک بدون زنگار معنایی ندارد. اتاق های شما نباید حس تازگی و نو بودن را القا کنند، در عوض سطوح باید اندکی سالخورده باشند یا اینکه حداقل این حالت را به خوبی تقلید کنند. چوب ترمیم شده، فلزهای چکش خورده، تحت فشار و کدر شده؛ و شیشه ی موج دار مشخصا به صورت لایه لایه با یکدیگر ترکیب شده اند.

درست برعکس این قضیه، اندکی درخشش در دل این همه بافت، می تواند جذاب باشد.

اشیای تغییر کاربری داده شده در سبک روستیک

سبک روستیک تا حد زیادی درباره ی استفاده از چیزهایی است که دارید – درست مانند گذشته، سطل های قدیمی به عنوان سینک، سبدهای سیمی به عنوان تجهیزات روشنایی، جعبه های چوبی به عنوان راه پله.

فضاهای داخلی روستیک در بعضی چیزها با سبک صنعتی مشترک اند. جرأت به خرج دهید و با نورپردازی نامتعارف، آثار هنری و لوازم دکوری بر بعضی نقاط تأکید کنید. ضمنا می توانید از هنرهای بومی که خودکفا و دارای جذابیت وطنی هستند، در فضای روستیک خود بهره ببرید.

عناصر الهام گرفته از طویله در فضای روستیک

درب های کشویی طویله، درب های هلندی و جزییات دیگر در ساختمان های بیرونی خانه های قدیمی، با سبک روستیک تناسب زیادی دارند.

وقتی از چنین درب هایی در دکوراسیون داخلی منزل تان استفاده می کنید، می توانید با رنگ کردن شان به رنگی متضاد با دیوار ها، آن ها را شاخص و برجسته نشان دهید.

سبک روستیک برای کجا مناسب است؟

با اینکه بسیاری از مردم سبک روستیک را برای فضاهای ویلایی، روستایی و کوهستانی مناسب می‌دانند، اما شما هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید از آن برای خانه‌های مدرن شهری نیز استفاده کنید. همینطور شما می‌توانید از این سبک برای طراحی داخلی مسافرخانه، هتل و رستوران‌ها استفاده کنید و مطمئن باشید که دکوراسیونی مجلل و زیبایی خواهید داشت. سبک روستیک با ایجاد فضایی گرم و دنج، حس خوشامدگویی را به خوبی در بیننده ایجاد خواهد کرد. مطمئنا مردم در چنین دکوراسیونی احساس آسودگی، آرامش و آسایش‌خاطر بیشتری خواهند داشت و همیشه در خاطرشان خواهد ماند.

منبع : chibechin - chidaneh

دکوراسیون ,دکوراسیون داخلی ,دکوراسیون روستایی ,دکوراسیون ساده ,دکوراسیون قدیمی ,دکوراسیون روستیک ,اصول دکوراسیون روستیک ,سبک دکوراسیون روستیک ,

0 نظر ثبت شده

نظرات خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود!