۱۳۹۷/۰۳/۱۲

با این اصول در طراحی دکوراسیون سبک کلاسیک حرفه ای تر شوید

مسئله طراحی و تغییر دکوراسیون این روز ها  دغدغه  بسیاری از افراد جامعه بخصوص خانم هh گشته است .

باید توجه داشته باشید  تغییر دکوراسیون نباید به هر سبک و روش دلخواهی انجام پذیرد . چرا که تناسب سلیقه باید در هر مرحله آن رعایت شود .

برای بکار بردن تناسب در سبک های مختلف، مبانی و اصولی وجود دارد که باید قبل از اجرا و طراحی دانش و تجربه کافی در آن زمینه کسب شود تا نتیجه کار زیبا و حرفه ای شود .

در ادامه چند اصل در طراحی و چیدمان دکوراسیون به سبک کلاسیک را با هم مرور میکنیم تا با این اصول، دکوراسیون حرفه ای تری خلق کنیم .

اصول طراحی دکوراسیون به سبک کلاسیک

رنگ در سبک کلاسیک

اولین و مهم ترین نکته ای که در این سبک باید به آن توجه کنید رنگ است. زیرا سبک های دکوراسیون در برخورد اول با رنگ های به کار رفته در فضا شناخته می شوند. سبک کلاسیک مخالف رنگ های تند و زننده است. تمام رنگ ها باید نرم و گرم بوده و فضایی آرام اما در عین حال لوکس برای ساکنین فراهم آورند.

در یک سبک کلاسیک رنگ بیش از حد برجسته نمی شود و استفاده از آن بسیار محتاطانه است. استفاده از رنگ‌های خنثی مانند کرم، بژ، خاکستری مایل به قهوه‌ای، و قهوه‌ای مایل به زرد متداول است، اما قهوه‌ای های تیره، قرمزها، سبزها، و آبی های تیره (به یک کتاب‌خانه فکر کنید) نیز در فضاهای سنتی ظاهری فوق‌العاده زیبا خواهند داشت. رنگ‌های خنثی همیشه جلوه زیبایی دارند، اما اگر می خواهید کمی تغییر در رنگ ایجاد کنید اندکی از این اصول فراتر روید. می توانید از آبی کم‌رنگ، بنفش کم‌رنگ، سبز بهاری، زرد، و یا حتی قرمز روشن استفاده کنید.یکسان نگه داشتن درجه تیرگی رنگ‌ها روشی کلیدی برای نشاندن رنگ‌ها در فضاست. سایه‌های روشن، مانند زرد لیمویی، بنفش، و فیروزه‌ای فضا را تازه‌تر می کنند، اما برای این‌که هم‌چنان طراحی شما در قلمرو سنتی باشد آن‌ها را با رنگ‌های مهارکننده ترکیب کنید و از آن‌ها در موقعیت‌ها، فضاها، و لوازم معمولی استفاده کنید.

رنگ‌مایه‌های چوبی جذاب و قدرتمند

رنگ‌مایه‌های چوبی تیره- مانند چوب درخت گردو، گیلاس، ماهون، و بلوط- بر سبک سنتی حکومت می کنند.نرده‌هایی از جنس چوب درخت گردو در یک راه‌پله سفید تا الوارهایی از جنس چوب درخت سرو در سقف، همگی به یک فضای سنتی گرما می بخشند و آن را دنج و راحت می کنند.

بگذارید کف‌پوش‌هایی از جنس درخت‌های جنگلی در فضا بدرخشند: آن‌ها را کاملا لخت و عریان رها نکنید، اما هم‌چنین با استفاده از یک فرش بسیار بزرگ آن‌ها را پنهان نکنید. استفاده از لایه‌های چوبی در قسمت‌های دیگر مبلمان که رنگی مشابه یکدیگر دارند فضا را یک‌دست و جذاب ساخته‌اند.

تزئین دیوارها در سبک کلاسیک

 برای تزیین دیوارها گچ، پانل های دیواری چوبی و کاغذ دیواری استفاده می شود. اما نکته ای که در مورد کاغذ دیواری حائز اهمیت است برخورداری از کیفیت بالا و وجود طرح و نقش کلاسیک در آن هاست. اگر می خواهید بیش تر به سبک کلاسیک اصیل نزدیک شوید بهتر است کاغذ دیواری از جنس پارچه یا ابریشم را در نظر بگیرید. پانل های چوبی نیز باید از چوب گرانبها ساخته شده و گچ بری ها با ظرافت زیادی انجام شوند. 

قالب‌ها و قرنیزآلات

اتاق‌های کلاسیک به سطوح زیبا معروف هستند. معمولا گچ‌کاری ها و کارهای چوبی آماده دارای جزئیات زیاد و قدرتمندی مانند زنجیره هندسی یونانی و به رنگ سفید یا عاجی هستند. اگرچه دلیلی ندارد که قرنیزآلات سنتی خیلی تزئینی باشند، اما حتما باید به فضا یک وزن بصری اضافه کنند؛ قالب‌های اندک و طاقچه‌های زیبا در این اتاق دیده می‌شوند.

اطراف شومینه را با یک گچ‌بری زیبا تزئین کنید و طاقچه بالای آن را تمیز و ساده نگه دارید. از روکوب چوبی بر روی دیوار استفاده کنید. البته فراموش نکنید که در استفاده از تزئینات و گچ‌بری ها نباید زیاده‌روی کرد.

پوشش کف و سقف در دکوراسیون کلاسیک

در این سبک از دکوراسیون، سقف باید سطحی نرم و صاف داشته و رنگ آن اصولا به رنگ سفید و سایه های این رنگ از جمله کرمی، شیری رنگ و عاجی رنگ باشد. متداول ترین متریالی که برای تزیین سقف استفاده می شود گچ است. البته گاهی اوقات نیز از پلاستر یا فوم نیز به جای گچ در تزیین سقف استفاده می کنند اما گچ جلوه ای متفاوت به فضای شما می دهد. اما اگر از تزیینات زیاد در سقف لذت نمی برید و فکر می کنید که فضای شما را شلوغ می کند، می توانید سقف را ساده نگه داشته و به جای آن از لوسترها و آویزهای کلاسیک استفاده نمایید. 

برای پوشش کف، چوب می تواند گزینه مناسبی باشد زیرا گرمی سبک کلاسیک را در فضای شما ایجاد می کند. اما اگر تمایل به لوکس بودن هرچه بیش تر فضا دارید سنگ طبیعی با تزیینات زیبا بهترین گزینه خواهند بود.

 مبلمان کلاسیک

خطوط ساده و تقارن معیارهای اصلی برای انتخاب مبل به سبک کلاسیک است. مبلمانی که از چوب با فرم های منحنی و تزیینات ساخته شده اند برای دکوراسیون به سبک کلاسیک مناسب اند. در انتخاب مبل خود حتما باید به رنگ چوب دقت کنید تا هارمونی لازم با دکوراسیون کل فضا را داشته باشد. رنگ های طلایی، سفید و قهوه ای سوخته از جمله رنگ های پرکاربرد برای این نوع مبلمان هستند.

طرح‌ها و الگوهای زیبا

پارچه‌های شطرنجی، راه‌راه، گل‌دار، کرباس و غیره همگی در سبک سنتی به کار می روند (گاهی همه در یک اتاق). در ترکیب این پارچه‌ها آزادانه عمل کنید، اما از یک پالت رنگی مشخص استفاده کنید و خیلی از رنگ‌های تیره و روشن را به کار نگیرید.مهم نیست چه الگوها و طرح‌هایی در سبک سنتی باید وظیفه ایجاد تقارن را به عهده بگیرند. اما می توانید آن‌ها را با انتخاب اندازه‌های بزرگ و رنگ‌های شاد به‌روز کنید. پارچه گل‌دار صندلی غذاخوری در این اتاق کنتراست زیبایی ایجاد کرده و خیلی هم از ریشه‌های سنتی خود دور نشده است.

قالیچه‌های نامتعارف

گلیم‌ها، فرش‌های ایرانی، و قالیچه‌های شرقی هیچ‌گاه از مد نمی افتند (چراکه وقتی پول زیادی بابت یک فرش باکیفیت می پردازید دیگر آن را از چشم‌ها پنهان نمی کنید). این قالیچه‌ها و فرش‌ها مانند جواهر می مانند: شما می توانید با هر چیزی آن‌ها را ترکیب کنید. می توان آن‌ها را با پس‌زمینه ترکیب کرد؛ البته حضور آن‌ها همیشه بر یک اتاق سایه می افکند.اگر می خواهید از این فرش‌ها به‌گونه‌ای متفاوت استفاده کنید می توانید آن‌ها را بر روی الیاف کنف قرار دهید. یا با مقیاس‌ها بازی کنید: یک فرش کوچک در کنار یک فرش بزرگ، یا سه فرش باریک در یک ردیف.

پرده‌های پاکیزه

ضدنور فراوان، پارچه‌های لوکس، و تزئیناتی مانند منگوله‌ها توجه را به پرده‌های سنتی جلب می کند. پرده‌ها، خواه ساده و خواه پلیسه‌دار و با و بدون تزئینات یا بند، و نیم‌پرده‌ها عناصری سنتی هستند. هم‌چنین در سبک سنتی از کرکره‌های ساده استفاده می شود.اجازه ندهید پرده‌ها خراب شوند زیرا فضا را کسل‌کننده می کنند. اگر از طرف‌داران سبک‌های خطی هستید از کرکره‌های رومی استفاده کنید. فقط در مورد ترکیب پارچه پرده با پارچه مبلمان دقت کنید؛ استفاده از رنگ‌های مشابه فضا را یک‌نواخت و تنش‌زا می کند.

وسایل تزئینی هنری

سبک سنتی در خود جایی برای رنگ‌های سرد، دیوارهای خالی یا قفسه‌ها شلوغ ندارد که باعث از بین رفتن فضای صمیمی خانه می شوند. کلکسیون‌ها در کنار هم جمع می شوند و یا به شیوه‌ای منطقی چیده می شوند: ظروف چینی، مجسمه‌ها، گیاهان، جعبه‌ها، و حباب‌ها.آثار تزئینی را معمولا در ارتفاعی هم‌سطح چشم نصب می کنند؛ معمولا چند وسیله تزئینی را در چهارچوب‌های یکسان قرار می دهند تا چیدمانی زیبا در فضا خلق شود. بشقاب‌ها و سینی ها بر روی دیوار نصب می شوند. هم‌چنین در این سبک از آینه‌ها بزرگ و قدی استفاده می شود(dot) رنگ‌ها و مجسمه‌های تیره‌رنگ تاثیر بسیار خوبی در یک فضای سنتی ایجاد می کنند. هم‌چنین می توان وسایل مدرن را در یک بستر سنتی به کار برد. در این سبک از عکس‌های سیاه‌ وسفید فراوان استفاده می شود. هم‌چنین استفاده از بوم‌های بدون قاب آن‌ها را از حالت رسمی درمی آورد و آن‌ها را مناسب یک فضای سنتی می کند.

درخشش ملایم، تلالو پرجلوه

رنگ‌های کرومیم را فراموش کنید، شما به رنگ‌های گرم و ملایم نیاز دارید. برای ادوات نوری و لوسترها به برنج، برنز، و مس فکر کنید. آینه‌های قاب‌دار و آثار هنری همیشه در اولویت هستند. لوسترهای کریستال و شمع‌دان‌ها یک فضای سنتی زیبا را کامل می کنند.قبل از هر چیز از برنج‌های براق متعلق به دهه 1980 استفاده نکنید. به جای آن از فلزهایی تیره، زنگاربسته، و بافت‌دار استفاده کنید. برنز روغنی جلوه‌ای زیبا به فضا می دهد و نیز به‌خوبی با چیدمان کلاسیک ترکیب می شود. هم‌چنین می توانید از قلع استفاده کنید که در برخی از فضاها بسیار به‌کار می آید.

ایجاد تقارن در سبک کلاسیک

در یک طراحی کلاسیک همه چیز از مبلمان گرفته تا محل قرارگیری مبل ها در تعادل است. مبلمان تمایل دارد تا در یک چیدمان رسمی قرار گیرد تا دیگران در آن به گفتگو دعوت شوند و در امتدا محور اتاق قرار گیرد. البته دلیلی ندارد که کل فضای شما متقارن باشد اما می تواند در چیدمان مبل ها، پرده ها و حتی چیدمان وسایل تزیینی این قانون را رعایت کنید.

طرح ها و الگوهای سبک کلاسیک

طرح ها و الگوهای کلاسیک همیشه شاخص بوده و بیش تر نقوش گیاهی را شامل می شوند. البته پارچه های شطرنجی و راه راه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اگر تمایل دارید از دو یا چند طرح در یک اتاق استفاده کنید، یک پالت رنگی مشخص کرده و در همان جهت حرکت کنید زیرا ممکن است شلوغی بیش از حدی در فضای شما به وجود بیاورید. اما نکته ای که در مورد طرح و نقش باید رعایت کنید متقارن بودن آن هاست.

معماری ,طراحی داخلی ,دیزاینر ,دکوراسیون داخلی ,طراحی دکوراسیون ,طراحی دکوراسیون سبک کلاسیک ,دکور کلاسیک ,

0 نظر ثبت شده

نظرات خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود!