۱۳۹۷/۱۰/۱۶

مُدل تامین مالی ساخت 100هزار خانه ارزان‌‌قیمت آماده شد

ابوالقاسم رحیمی انارکی در جلسه شورای هماهنگی مسکن به‌ریاست وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در 8 ماه ابتدایی امسال تسهیلات پرداخت‌شده بانک مسکن شامل خرید، ساخت، جعاله و... نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است،‌ اظهار کرد: در مدت یادشده 13 هزار و 290 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد. این میزان تسهیلات به‌لحاظ تعداد رقمی معادل 380 هزار و 398 فقره بوده است. در این مدت، میزان تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن از رشد 45درصدی برخوردار شده که علت این میزان رشد چشمگیر طیفی از انواع تسهیلات خرید مسکن همچون تسهیلات اوراق، تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن‌یکم و سایر تسهیلات خرید است.

وی درباره مسکن مهر نیز افزود: کل تعهدات بانک مسکن در طرح مسکن مهر 55 هزار و 538 میلیارد تومان است که تا کنون معادل 53 هزار و 150 میلیارد تومان، قرارداد با پیمانکاران و سازنده‌ها در این طرح امضا شده و از این رقم، متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها، تا کنون 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

وی با ابراز این‌که به‌طور متوسط 8 سال طول می‌کشد تا تسهیلات پرداختی در بخش مسکن، بازپرداخت شود اما در مقابل، ماندگاری سپرده‌ها در بانک، یک سال است، تصریح کرد: یک راه‌حل افزایش منابع مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات مسکن انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه است. بانک مسکن این ظرفیت را دارد که حداقل 50 هزار میلیارد تومان از 100 هزار میلیارد تومان مانده تسهیلاتی خود را به اوراق رهنی تبدیل کند و بازار رهن ثانویه شکل بگیرد تا منابع جدید از این محل تأمین شود اما مشکل در این مسیر، مابه‌التفاوت نرخ سود این تسهیلات با نرخ سود جذاب برای فروش اوراق رهنی است، در این زمینه لازم است با حمایت دولت، یارانه نرخ سود در نظر گرفته شود.

رحیمی انارکی یادآور شد: در 80 سال سپری‌شده از تأسیس بانک مسکن تا کنون، حدود 9 میلیون و 500 هزار خانوار در کشور با تسهیلات این بانک، خانه‌دار شدند.

در نشست امروز طرح خرید اعتباری مصالح ساختمانی با کمک بانک مسکن نیز مطرح شد. بنیاد مسکن نیز مدلی برای تأمین مالی زنجیره تأمین تهیه کرده است که آن را به بانک مسکن ارایه کرده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این باره اعلام کرد: این طرح باید هرچه سریعتر به‌تصویب برسد چون در بازار مسکن، تقاضا برای این طرح زیاد است و کمک زیادی می‌تواند به بخش مسکن کند. بنیاد مسکن انقلاب قرار است سالانه 100 هزار واحد مسکونی در مناطق شهری برای تأمین مسکن ارزان‌قیمت احداث کند.

منبع : تسنیم

تسهیلات مسکن ,مسکن ارزان ,خبر مسکن ,خرید مسکن ,عرضه مسکن ارزان ,ساخت مسکن ,بانک مسکن ,

0 نظر ثبت شده

نظرات خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود!